  • Style: IB9896-010
Nike Pro Sculpt
Benefits
  • Medium support gives you a snug hold.
  • An extra-wide chest band holds you snugly without pinching or binding.
Product Details
  • Removable pads
  • Racerback design
  • Machine wash
  • Imported
  • Colour Shown: Black/White/White
  • Style: IB9896-010
Size & Fit
    • Model is wearing size M
    • Model height: 5'10" (178cm approx.)
    • Model bust: 33" (84cm approx.)
    • Tight fit: snug and form-fitting
    • Medium support: feels like a snug hold to keep everything in place
  • Size Guide
Free Delivery and Returns
Learn More.
How This Was Made
Reviews (4)
3.5 stars
  • It would be best for smaller bust sizes.
    Barginbabe84
    I want to preface my review by stating that I think this sports bra is made with the upmost quality. However, since I have a bigger bust, this particular sports bra didn’t provide me enough support or coverage. I am a 42F and have loose skin in my bust from weight loss. Anyone with a similar makeup should be aware that there is a possibility that it won’t be snug enough for above average impact activities. I was able to wear the bra underneath my jacket while going for walks, and it was okay, but I would have loved more support. It still is an excellent item if your bust is smaller and you don’t require as much support!