Nike Running DNA: Kořeny rychlosti

Už od samotného počátku se snažíme překonávat bariéry díky nejmodernějším inovacím, co pomůžou běžcům a běžkyním zdolávat překážky. Když tihle sportovci a sportovkyně uspějí, technologie, která jim v tom napomohla, se stane součástí DNA, co sdílíme v celé naší rodině bot. Využíváme ji, abychom vylepšili naše designy určené nejenom pro běhání, ale někdy dokonce i pro další sporty. Dole najdeš některé z nejstěžejnějších a nejvýznamnějších momentů v naší historii, které nás nasměrovaly tam, kde jsme dnes.

Běžecká DNA Nike: kořeny rychlosti

Jedna z našich prvotních závodních bot si vysloužila přezdívku ‚Moon Shoe‘ kvůli jejím stopám na oregonské půdě, které připomínaly ty, co po sobě zanechali na Měsíci astronauti z mise Apollo. Původ boty začal u snídaně spoluzakladatele společnost Nike Billa Bowermana. Bill a jeho žena Barbara si jednoho rána dělali vafle a mluvili o Billově snaze navrhnout lehkou botu s dostatečnou trakcí.

Když se Bill zahleděl na vaflovač, uviděl mnohem víc než začátek lahodné snídaně. Využil ho k vytvoření podrážky, která se stala první zásadní inovací společnosti Nike, protože byla lehká a zároveň poskytovala úžasnou trakci. Tyhle vlastnosti se později stanou dvěma hlavními principy pro všechny boty Nike. Model Moon Shoe se stal předchůdcem legendární boty ‚Waffle Racer‘. Metoda vývoje téhle kultovní podrážky formovala všechny inovativní procesy, které Nike využívá dodnes: rozpoznej problém a zvaž každý nápad, jak ho vyřešit.

Významný model, který se léta pohybuje napříč řadami běžeckých bot Nike – Mariah byla první závodní bota s jednotkou Air po celé délce. Její lehká a foukaná gumová podrážka měkce tlumila na každém kroku a běžcům a běžkyním poskytovala na silnici úžasnou trakci. Mariah byla naše první bota, která sportovci dokázala nabídnout měřitelný přínos. Jak to dokládá katalog z roku 1985: „Testy ukazují, že model Mariah snižuje výdej energie o dvě procenta.“

Jednotku Air umístěnou po celé délce boty široce používáme dodnes – především v naší řadě Air Max. Cíl snížit energetický výdej je hybnou silou za moderními běžeckými inovacemi Nike, která nakonec vedla k našemu současnému systému NEXT%.

Technologie Air se osvědčila už před rokem 1983, ale byla dostupná jenom elitním běžcům a běžkyním. Abychom ji mohli dopřát běžným sportovcům a sportovkyním, návrháři Nike dostali za úkol vytvořit běžeckou botu s jednotkou Air, která by ale byla všestrannější a dostupnější. Projekt, co začal pod názvem ‚Air Wedge Trainer‘, kdy byla jednotka Air umístěná do paty, kde byla nejvíc potřebná, byl brzy přejmenovaný na Pegasus.

Úspěch klínku Air v botě Pegasus stále zdárně přetrvává. Po roce 1983 bylo v každé sportovní kategorii několik bot s Air, od Air Jordan po fotbalové boty. Díky klínku byla technologie uzpůsobitelná a fungovalo to. A spolu s ideální cenou a nepopiratelným výkonem se Pegasus od té doby stal průmyslovým standardem, který vyrábíme bezmála už čtyři dekády. Sám o sobě běžně překonává prodejní objem celých řad bot většiny našich konkurentů.

Air Streak byla první běžecká bota Nike (a závodní bota), která se vyznačovala technologií ‚Tensile Air‘, co poskytovala rychlou odezvu pomocí pevných tkaných vláken uvnitř stlačeného vzduchu v jednotce Air. Design boty Air Streak byl inspirovaný prací s elitními japonskými běžci a kombinoval pružnost a pohodlí pro skvělý běh, aby se při něm běžci cítili lehce a v jako tréninkových botách.

Technologie Tensile Air byla v roce 1996 přejmenovaná na ‚Zoom Air‘ a prokázala, že patří mezi nejdůležitější technologie, které společnost Nike používá napříč sportovními kategoriemi. Jedná se o zásadní složku úspěchu našich nejrychlejších závodních bot, jako je model Alphafly NEXT%, kterému důvěřovali sportovci a sportovkyně, kteří závodili na hrách v Tokiu.

V letech 2009 až 2013 si model Zoom Streak 3 oblíbili elitní běžci a běžkyně a překročili v něm víc cílových pásek než v jakékoli jiné závodní botě před svým uvedením. Hlavně svršek byl na svou dobu poměrně jedinečný a vysoce inovativní. Skládal se z jednoho kusu otevřené síťoviny, která byla mimořádně prodyšná a pomáhala odvádět vodu bez zbytečné váhy navíc.

Lehká a flexibilní bota Zoom Streak 3, co je rychlá při přechodech, se stala inspirací pro tým, který pracoval na průlomovém projektu Vaporfly.

V návaznosti na úspěch prototypů se z modelu Zoom Vaporfly 4%, který využívá revoluční systém mezipodešve, stala první komerčně dostupná závodní bota Nike. Tvoří ji lehká a odolná pěna Zotefoam (ze které se stala pěna ZoomX) a pevný plát z karbonových vláken. Tahle kombinace, jak ukázal výzkum, zlepšila úspornost běhu o úžasná 4 %.

V roce 2018 zlomil elitní keňský běžec Eliud Kipchoge mužský světový rekord v maratonu. Měl na sobě právě model 4%s. Zoom Vaporfly 4% se svojí průkopnickou technologií a dynamickou odezvou běh navždy změnil a stal se inspirací pro boty Nike Zoomfly, Tempo, a Alphafly NEXT% – a nezapomeňme zmínit každého konkurenta v odvětví.

Bota Alphafly NEXT% je vrcholem běžeckých inovací Nike. Model Alphafly, který si vypůjčil poznatky a technologii od Vaporfly 4% i od Vaporfly NEXT%, navíc přidal dvojité polštářky Zoom Air pod chodidlo a ještě víc pěny ZoomX do paty, což z něj udělalo jednu z nejočekávanějších běžeckých bot v historii.

Poté, co někteří tvrdili, že technologie poskytuje běžcům a běžkyním nespravedlivou výhodu, globální řídící orgán, který rozhoduje o tom, co je v závodění povolené, změnil pravidla. Ustanovil, že všechny boty použité v závodech musely být komerčně dostupné aspoň čtyři měsíce před dnem závodu.