Breaking2

Bez hranic

Sen Eliuda Kipchogeho o tom, že zdolá maraton pod rekordní dvě hodiny, vypadal napřed bláznivě, ale když 12. října 2019 doběhl s časem 1:59:40, dokázal, že když jde člověk neúprosně za svým cílem, může dosáhnout úplně všeho.

Na úspěch v roce 2019 se ale Eliud připravoval roky. Vyhrávat začal už jako teenager, a když mu bylo lehce přes 20, byl už pětinásobný vítěz v běhu na 5 km. V roce 2012 se dal na silniční závody a hned čtyřikrát vyhrál maraton v Londýně a dokonce i maraton na sportovních hrách v roce 2016.

V roce 2017 se spojil s Nike, aby se pokusil se o svůj první rekord pod dvě hodiny, který jsme zaznamenali v dokumentu Breaking2. Tehdy to Eliud nestihl o 26 vteřin, ale tenhle pokus a zkušenost, kterou tak získal, pomohly Eliudovi splnit si sen o zaběhnutí maratonu pod dvě hodiny o dva roky později.

Přejdi dolů a zjisti víc o výzkumu, botách a lidech, kteří mu pomohli být nejrychlejším maratonským běžcem v historii.

Breaking2: Dokument

V roce 2016 jsme se v Nike spojili s National Geographic, abychom zdokumentovali pokus o překonání dvouhodinového rekordu. 6. května 2017 se Eliud, Lelisa Desisa a Zersenay Tadese pokusili zvládnout dvouhodinový limit. Při tomhle pokusu v italském městě Monza zaběhl Eliud maraton nejrychleji v historii s časem 2 hodiny a 25 vteřin. Podívej se na film nahoře a zjisti víc o tom, jak zásadní roli v uskutečnění historického rekordu hrála věda a inovace.

Breaking2
Breaking2

Boty

Bota Nike ZoomX Vaporfly 4% odstartovala revoluci. Tyhle inovativní boty měl Eliud s parťáky na nohou při prvním pokusu Breaking2. Experti z Nike Sports Research Lab spolupracovali od první myšlenky po celou dobu projektu s Eliudem a dalšími, kteří boty testovali, aby mohli přesně určit specifické potřeby běžců při maximálním výkonu. Ale tady inovace neskončila. Bota nové generace Nike ZoomX Vaporfly Next% má návratnost energie ještě lepší než 4 % a pomohla už bezpočtu běžcům dosáhnout osobních rekordů a elitním maratonským běžcům dostat se na stupínek vítězů.

Breaking2

Příprava

Abychom dosáhli v den závodu úspěchu, byli jsme přímo posedlí každým detailem, ať byl sebemenší. Vědci z Nike Sports Research Lab spolupracovali s běžci měsíce před závodem a pomáhali jim s jídelníčkem, pitným režimem a strávili měsíce hledáním vhodného prostředí pro závod. Nakonec zvolili mírné podnebí severní Itálie. Asi nejzásadnější bylo, že jsme využívali dynamiku běhu, abychom při běhu zmírnili odpor větru. Breaking2 nebyl jenom závod nebo experiment – představuje model, který ukazuje, jak rychle můžeme běhat, když se spojí nejmodernější výzkum s neochvějnou vášní a oddaností cíli. Po letech výzkumu a vývoje přišel Breaking2 se systémem revoluční inovace, který má potenciál dostat každého běžce o kousek dál.

Breaking2

Běhej s Eliudem

V aplikaci Nike Run Club si můžeš zaznamenávat běhy, stanovovat si cíle, sledovat svůj pokrok a slavit úspěchy. Všechno pak můžeš sdílet s ostatními, abyste se mohli navzájem povzbuzovat a porovnávat si výsledky.