....
Nike Football
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit

DESIGNDETALJER

Säsongen 2018-19 firar FC Internazionale Milano och Nike tjugo års samarbete. Under den perioden har klubben vunnit fem ligatitlar, fyra cuppokaler, en europeisk cuptitel och en världsmästartitel för klubblag. Inters nya hemmatröja bygger på dessa framgångar och kombinerar inslag från två supporterfavoriter. De breda svarta och blåa ränderna och guldfärgade Swoosh-loggan fanns på det första Nike-stället 1998-99, medan rändernas något förvridna effekt har hämtat inspiration från det otroligt populära stället från 2010-11, som laget bar som regerande mästare i både Italien och Europa. Nu hoppas supportrarna att den här tröjan ska ta laget till nya segrar.

2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit

KLUBBEN

Den orm, eller Biscione som det heter på italienska, som en gång återfanns på släkten Viscontis vapensköld har numera blivit en symbol för Milano. Inter Milan gjorde symbolen till sin på grund av ormens blå färg och den styrka den representerar – och den fanns också med på klubbens tidiga märken. "Vi kallar oss Internazionale, eftersom vi är hela världens bröder." Så sade klubbens grundare Giorgio Muggiani 1908 när klubben grundades och de orden har sedan dess inspirerat denna mycket framgångsrika italienska fotbollsklubb.

Med 18 Serie A-titlar, varav fem i följd, och en omtalad trippel under säsongen 2009/10 har klubben kontinuerligt visat att de hör hemma i den italienska fotbollens absoluta toppskikt. Från Ronaldo till Icardi – Internazionales grundläggande vision har format klubben till en kraft att räkna med på planen.

Grundades: 1908

Smeknamn: Nerazzurri (de svartblå), La Beneamata (de älskvärda)

Arena: San Siro, Milano, Italien

2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit

FÖRDELAR

  • Dri-FIT-material som håller dig torr och ger en behaglig känsla
  • Dri-FIT-materialet andas och släpper igenom luft
  • Raglanärmar och sidoinlägg ger ökad rörlighet
  • Ribbad krage för en tajt och bekväm passform
  • Replikadesign som hyllar laget