....
Nike Football
2019/20 CHELSEA THIRD KIT
2019/20 CHELSEA THIRD KIT
2019/20 CHELSEA THIRD KIT
2019/20 CHELSEA THIRD KIT

It’s a Chelsea Thing

Typografi fra retrokampprogrammer bliver vakt til live i form af et mat/skinnende "CFC" jacquard-mønster, der yderligere forstærker forbindelsen til en tid, hvor en tilstrømning af internationale verdensklassespillere ankom til Stamford Bridge.

2019/20 CHELSEA THIRD KIT

KLUBBENS HISTORIE

Klubbens nylige succes har blandt andet resulteret i 21 pokaler siden 1997, der bygger videre på 60'ernes og 70'ernes æra, som cementerede deres status som en markant og spændende superklub. Baseret på denne pokalvindende positivitet er det et ikon for innovation, der bygger på en autentisk kærlighed til spillet og med det en af de største og mest passionerede fanbaser i fodboldens verden.

Stiftet: 1905

Kælenavne: De blå

Stadion: Stamford Bridge, London, England