....
Nike Football
2018/19 Hertha Berlin Stadium Away Kit
2018/19 Hertha Berlin Stadium Away Kit
2018/19 Hertha Berlin Stadium Away Kit
2018/19 Hertha Berlin Stadium Away Kit
2018/19 Hertha Berlin Stadium Away Kit

DESIGNDETALJER

Et år efter, at de har fejret deres 125-års-jubilæum, er Hertha Berlin nu fuldt fokuseret på fremtiden. Klubbens 2018/19 udebanetrøje markerer starten på en ny æra med dynamisk cyan og mørkeblå striber, de bevæger sig med det moderne Berlins energi og fansene, der vil drive Hertha mod sejren denne sæson og i de følgende år.

2018/19 Hertha Berlin Stadium Away Kit

KLUBBENS HISTORIE

Hertha Berlin har en rig tradition, der strækker sig tilbage til 1892. Klubben er et af de stiftende medlemmer i det tyske fodboldforbund, og dens lange historie har set mange op- og nedture. Trofæer er blevet vundet, nederlag er blevet lidt, men klubben er altid vendt stærkere tilbage. Siden 2013 har Hertha været tilbage på sin rette plads i toppen af divisionen. Nu er det tid til at bevise, at fremtiden virkelig tilhører Berlin.

Stiftet: 1892

Kælenavn: Die Alte Dame (Den Gamle Dame)

Stadion: Olympiastadion

2018/19 Hertha Berlin Stadium Away Kit

FORDELE

  • Dri-FIT-materiale holder dig tør og veltilpas
  • Åndbart Dri-FIT-materiale giver optimal ventilation
  • Raglanærmer og indlæg i siden giver bevægelsesfrihed
  • Ribkrave giver en tætsiddende, behagelig pasform
  • Replica-design med stolte holddetaljer