....
Nike Football
2018/19 Atletico Madrid 3rd Kit
2018/19 Atletico Madrid 3rd Kit
2018/19 Atletico Madrid 3rd Kit
2018/19 Atletico Madrid 3rd Kit
2018/19 Atletico Madrid 3rd Kit
2018/19 Atletico Madrid 3rd Kit

DESIGNDETALJER

Den iøjnefaldende tofarvede trøje hylder synergien mellem klubben, dens fans og deres by. Den blå farve repræsenterer vandet, der flyder fra Neptuns springvand, hvor fans samles for at fejre sejre. De orange detaljer er hentet fra den måde, byens solskin reflekteres på i Neptuns trefork. Grundlaget for designet er et bykort over Madrid, som er formet efter de berømte striber på Atlético-trøjen. Kortet markerer springvandets placering og knytter klubben endnu tættere til dens enestående hjemby.

2018/19 Atletico Madrid 3rd Kit

KLUBBENS HISTORIE

Klubben blev stiftet af ingeniørstuderende i 1903, og Atlético Madrid var oprindeligt en del af Athletic Club De Bilbao. Deres stribede dragt kom fra Bilbao og mindede om gamle madrasser, hvilket resulterede i holdets kælenavn Colchoneros (Madrasmagerne). Mens trøjen kom fra Bilbao, kom emblemet fra Madrid. På det tidspunkt var både bjørne og jordbær fremherskende i Madrid, og de indgik derfor i våbenskjoldet for både byen og klubben. Bjørnen er et meget passende symbol på klubbens aggressive spillestil, som har givet den stor succes. Med 10 La Liga-titler og lige så mange pokaltitler, inklusive the double i 1995/96, har Atlético Madrid en historisk række sejre.

Stiftet: 1903

Kælenavne: Los Colchoneros (madras-magerne), Los Rojiblancos (de rød-hvide), Atlético

Stadium: Wanda Metropolitano, Madrid, Spanien

2018/19 Atletico Madrid 3rd Kit

FORDELE

  • Dri-FIT-materiale holder dig tør og veltilpas
  • Åndbart Dri-FIT-materiale giver optimal ventilation
  • Raglanærmer og indlæg i siden giver bevægelsesfrihed
  • Ribkrave giver en tætsiddende, behagelig pasform
  • Replica-design med stolte holddetaljer