....
Nike Football
 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit
 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit
 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit
 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit
 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit
 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit
 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit

DESIGNDETALJER

Atlético de Madrid’s 2018/19-udebanetrøjen præsenteres i blåt, klubbens traditionelle tredjefarve efter rød og hvid. Et mix af klassisk marineblå og elektrisk blå er et billede på den progressive ånd i en klub, der nægter at indordne sig og stræber efter konstant udvikling i jagten på succes.
Taktikkerne ændres måske, men en ting, der aldrig ændres, er den totale dedikation hos hver Atlético-spiller til at give sig fuldt ud for at sejre. En strikket blanding af lyse- og mørkeblå farver på ærmerne fanger farten i de restløse pres og afleveringer, som Atlético er blevet berygtet for på banerne over hele Europa.

 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit

KLUBBENS HISTORIE

Klubben Atlético Madrid blev stiftet af ingeniørstuderende i 1903 og var oprindeligt en del af Athletic Club De Bilbao. Deres stribede sæt kom fra Bilbao og mindede om gamle madrasser, hvilket resulterede i holdets kælenavn Colchoneros ("Madrasmagerne"). Mens trøjen kom fra Bilbao, kom emblemet fra Madrid. På det tidspunkt var der både bjørne og jordbær i Madrid, og de havnede derfor i våbenskjoldet for både byen og klubben. Bjørnen er et meget passende symbol på klubbens passionerede spillestil, som har givet dem stor succes. Med 10 La Liga-titler og lige så mange spanske pokaltitler, inklusive the double i sæsonen 1995/96, har Atlético Madrid en historik præget af sejre.

Stiftet:1903
Kælenavne:Los Colchoneros ("Madrasmagerne"), Los Rojiblancos ("De røde og hvide"), Atlético
Stadion:Wanda Metropolitano, Madrid, Spanien

 2018/19 Atletico Madrid Stadium Away Kit

FORDELE

  • Dri-FIT-materiale holder dig tør og veltilpas
  • Åndbart Dri-FIT-materiale giver optimal ventilation
  • Raglanærmer og indlæg i siden giver bevægelsesfrihed
  • Ribkrave giver en tætsiddende, behagelig pasform
  • Replica-design med stolte holddetaljer