....
Nike Football
2018/19 Spartak Moscow Stadium Home Kit
2018/19 Spartak Moscow Stadium Home Kit
2018/19 Spartak Moscow Stadium Home Kit
2018/19 Spartak Moscow Stadium Home Kit
2018/19 Spartak Moscow Stadium Home Kit

DESIGNDETALJER

2018/19-hjemmebanesættet griber den dybrøde farve, der længe har været indbefattet af klubbens dybe passion. Nyligt tilføjede horisontale grafiske detaljer repræsenterer metalbåndene i gladiatorrustningen, der afspejler Spartaks kampånd og evne til at vende forsvar til angreb på et splitsekund.

2018/19 Spartak Moscow Stadium Home Kit

KLUBBENS HISTORIE

Spartak blev stiftet i Sovjettiden af en offentlig fagforeningsorganisation, og de blev kendt som "folkets hold". Gennem politiske og sociale omvæltninger fortsatte de med at vokse med urokkelig støtte, og blev til sidst den mest succesfulde klub i Ruslands historie. Holdet vandt alle undtagen en ligatitel mellem 1992 og 2001. Efter en relativ rolig periode, opnåede de deres seneste ligatitel i 2017, og i dag håber Spartak igen på at imponere på den europæiske scene.

Stiftet: 1922

Kælenavne: Narodnaya komanda (Folkets hold), Krasno-Belye (De rød-hvide), Myaso (Kød)

Stadion: Otkritie Arena

2018/19 Spartak Moscow Stadium Home Kit

FORDELE

  • Dri-FIT-materiale holder dig tør og veltilpas
  • Åndbart Dri-FIT-materiale giver optimal ventilation
  • Raglanærmer og indlæg i siden giver bevægelsesfrihed
  • Ribkrave giver en tætsiddende, behagelig pasform
  • Replica-design med stolte holddetaljer