....
Nike Football
2018/19 Inter Milan Stadium Away Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Away Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Away Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Away Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Away Kit

DESIGNDETALJER

FC Internazionale Milanos 2018/19-udebanetrøje hylder Il Biscione, milanesernes blå slangesymbol, der er inspirerede til klubbens farver. Il Biscione viser sig i et slangelignende mønster som en del af elegant vævet grafik på en frisk hvid trøje, Inters traditionelle skiftefarve.

2018/19 Inter Milan Stadium Away Kit

KLUBBENS HISTORIE

Biscione-slangen var engang Huset Viscontis emblem, men er siden blevet et ikon for Milano. Inter Milan tog symbolet til sig pga. slangens blå farve og symbolske styrke og brugte den i klubbens tidlige emblemdesign. "Den skal hedde Internazionale, fordi vi er brødre af verden". Ordene blev udtalt af stifteren, Giorgio Muggiani, da klubben blev stiftet i 1908, og inspirerede en af de mest talentfulde klubber i italiensk fodboldhistorie.

Med 18 Serie A-titler, hvoraf fem fulgte lige efter hinanden, og en imponerende tredobbelt sejr i 2009/10-sæsonen har klubben konsekvent gjort sig fortjent til en plads på italiensk fodbolds højeste niveau. Fra Ronaldo til Icardi har Internazionales oprindelige vision formet klubben til en højt respekteret modstander på banen.

Stiftet: 1908

Kælenavne: Nerazzuri (De sorte og blå), La Beneamata (Den elskede)

Stadion: San Siro, Milano, Italien

2018/19 Inter Milan Stadium Away Kit

FORDELE

  • Dri-FIT-materiale holder dig tør og veltilpas
  • Åndbart Dri-FIT-materiale giver optimal ventilation
  • Raglanærmer og indlæg i siden giver bevægelsesfrihed
  • Ribkrave giver en tætsiddende, behagelig pasform
  • Replica-design med stolte holddetaljer