....
Nike Football
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit
2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit

DESIGNDETALJER

2018-19-sæsonen markerer partnerskabets 20. år mellem FC Internazionale Milano og Nike. I denne periode har klubben vundet fem lokale titler, fire lokale cup-pokaler, en Europa-cup og en verdensmesterskabspokal. Inters nye hjemmebanetrøje bygger på disse tidligere succes'er ved at kombinere to fan-favoritters elementer. De tykke sorte og blå striber og guld-Swoosh'en kommer fra det første Nike-sæt fra 1998-99, og stribernes uordentlige visuelle effekt er inspireret af det utroligt populære sæt fra 2010-11, som holdet bar som regerende Italiens- og Europamestre. Fans håber på, at denne trøje vil inspirere holdet til yderligere succes.

2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit

KLUBBENS HISTORIE

Biscione-slangen var engang Viscontihusets emblem, men er siden blevet ikon for Milano. Inter Milan tog symbolet til sig pga. slangens blå farve og symbolske styrke og for at inddrage det i klubbens tidlige emblemdesign. "Det vil blive kaldt Internazionale, fordi vi er brødre af verden". Ordene blev udtalt af stifteren, Giorgio Muggiani, da klubben blev stiftet i 1908, og inspirerede en af de mest talentfulde klubber i italiensk fodboldhistorie.

Med 18 Serie A-titler, hvoraf fem fulgte lige efter hinanden, og et imponerende tredobbelte sejr i 2009/10-sæsonen har klubben konsekvent gjort sig fortjent til en plads i italiensk fodbolds øverste niveau. Fra Ronaldo til Icardi har Internazionales oprindelige vision formet klubben til en højt respekteret modstander på banen.

Stiftet: 1908

Kælenavne: Nerazzuri (De sorte og blå), La Beneamata (Den elskede)

Stadion: San Siro, Milano, Italien

2018/19 Inter Milan Stadium Home Kit

FORDELE

  • Dri-FIT-materiale holder dig tør og veltilpas
  • Åndbart Dri-FIT-materiale giver optimal ventilation
  • Raglanærmer og indlæg i siden giver bevægelsesfrihed
  • Ribkrave giver en tætsiddende, behagelig pasform
  • Replica-design med stolte holddetaljer